2020 Tampa Kite Invasion: RACE RESULTS

It was an amazing day for the 2020 Tampa Kite Invasion today and the Race Results are in! 

 

Congratulations to Our Winners!

Line Honors: Kevin Reali (17:04)
Women's Line Honors: Paula Marinkovic (37:34)
1ST Foil: Kevin Reali
1ST Windwing: Zack Kaplan
1ST Twin Tip Team: Andy Umana & Joseph Prieto
1ST Surfboard Team:Damien LeRoy & Kent Marinkovic
A huge thank you to all of our Registered Racers and our Sponsors! 
RACE RESULTS
Tampa Kite Invasion Participants
NAME JERSEY # FINISH PLACEMENT
Kevin Reali 44 1 LINE HONORS, 1ST FOIL time: 17:04
Jason D'Agostino 17 2
Brendan Healy 15 3
Gris Bettle 88 4
Damien LeRoy 21 5 1ST SURF TEAM time: 23:40
Ryan Druyor 51 6
Kent Marinkovic 87 7 1ST SURF TEAM time: 25:58
Mitch Hall 75 8
Andy Umana 14 9 1ST TWIN TIP TEAM time: 27:22
Joseph Prieto 38 10 1ST TWIN TIP TEAM time: 27:28
John Myers 39 11
Ben Sampson 34 12
Peter Nickless 8 13
Dennis Yerokhin 101 14
Brooke Williams 71 15
Stef van Geugten 30 16
Bryce Dean 16 17
Steve Lincoln 28 18
Ivan Fofanov 29 19
Ethan Weilant 77 20
Rick Schnur 73 21
Bradley Banion 20 22
Paula Marinkovic 7 23 WOMEN'S LINE HONORS time: 37:34
Mark Olsen 100 24
Tom Diercks 82 25
Vincent Gorman 31 26
Scott Boykin 47 27
Andrew Crum 35 28
Vinnie Campagna 28 29
John Poulson 52 30
Ken Brackins 23 31
Pete Strawser 70 32
Paul Ganichot 41 33
Javier Duran 36 34
Matt Swick 56 35
Angelica Belez 32 36
Jeremy Evans 81 37
Fernando Pomales 102 38
Kinley Brackins 22 39
Chris Boykin 53 40
F. Coste Delvecchio 62 41
Alexander Korakis 76 42
Zack Kaplan 66 43 1ST WINDWING time: 49:20
Kennedy Murrian 2 44
Alvaro Cabrera 74 45
David Daviese 1 46
Amariliz Gonzalez 11 47
Ryan Strawser 43 48
Eric Baird 49 49
Dag Adamson 78 50
David Brady 68 51
Jason Chavez 67 52
Amanda Plewes 0 53
Kara Bolton 12 54
Kara Tomelden 18 55
Barbie Draves 105 56
Josh Rivard 61 57
Marvin Roush 63 58
Forest Fernandez 40 59
Kelly Horwood 106 DNF
Maxine Montpetit 37 DNF
Ben Moon 33 DNF
Meagan Bell 4 DNF
Igor Alvarez 46 DNF
Donovan Maciaszek 69 DNF
John Nguyen 58 DNF
Kyle Currier 103 DNF
Lou Varsames 84 DNF
Jon Modica DNS
Rich Pond DNS
Hans Carlson DNS
Allen Lindsey DNS
Derek Oxford DNS
Jennifer Lockwood DNS
Kevin Castillo DNS
Max Upchurch DNS
James Krummel DNS

 

More information on race to come! 

Previous article 2021 Ride Engine Harness Review
Next article Green Light GO for 8:30am captains meeting

Leave a comment

Comments must be approved before appearing

* Required fields